Kedi ve köpek sahiplenmeden önce bilinmesi gerekenler

Sitemizde yapılan kedi ve köpek sahiplendirmenin ücretsiz olduğunu açıklayan bölümün simgesi

İlan açan kişiler ilan açmadan önce hiçbir ücret talep etmeyecekleri konusundaki şartımızı kabul etmekle birlikte bazıları daha sonra değişik gerekçelerle ücret talebinde bulunmaktadırlar. 

petipati.com evcil hayvan satışını kesinlikle doğru bulmamakta ve bu ilanların kaldırılması için gerekli özeni imkanlar dahilinde göstermektedir.

Makul seviyelerde olması şartıyla, sokak hayvanları için bağış niteliğindeki mama talepleri ile sahiplenilecek evcil hayvan için sahibinin yaptığı masraf ve eşyaları için para istenmesi konularında takdiri sahiplenecek kişilere bırakıyoruz.

petipati, sahiplenme sürecinde yaşanabilecek (dolandırıcılık dahil) her türlü olumsuzluk konusunda  hiç bir şekilde sorumluluk almamaktadır. 

kedi veya köpek sahiplenmek isteyen birisinin kararsız olmaması gerektiğini vurgulayan ikon

Pati sahiplenmeden önce, herhangi bir kuşkunuzun kalmadığından emin olmaya çalışınız. Herhangi bir kararsızlık içindeyseniz son kararınız için kendinize biraz daha zaman  tanımanız daha doğru olabilir.

Sahiplenme sonrası kedi ve köpekere adaptasyon için yeterli zaman tanınmasının altını çizen bölüm

Sahipleneceğiniz kedi veya köpeğin yeni ortamına adapte olması; size ve diğer canlılara alışması için kendisine zaman veriniz.  Bu hemen gerçekleşmeyebilir. Özellikle kediler için bu zaman bir kaç hafta olabilir.

Pati sahiplenmeden önce, yaşadığınız ortamda söz sahibi olan kişilerin (anne, baba, eş vb), sahiplenme öncesi haberdar edilidiğinden ve tümünün rızasının alındığndan emin olunuz..

Derdini konuşarak ifade edemeyen, insanlardan farklı davranışları ve içgüdüleri olan, belli bir düzeye kadar disipline edilebilecek veya eğitilebilecek, duyguları olan ve ömür boyu size muhtaç olacak bir canlıyı evlat edineceğinizi unutmayınız

Öğrenciyseniz, öğreniminiz tamamlandığında sahiplendiğiniz patiyi terketmeyecek şekilde mutlaka bir planınız olmalı. ,Eğer memleketinize dönecekseniz büyüklerinizin patiyi getirebileceğinize rızası olmalı.

Sahiplenme yapılacak köpeklerin dışarı çıkarılıp gezdirilmeleri gerektiğini anlatan bölümün sembolü

Özellikle orta ve büyük ırk köpeklerin günde en az 2 kez 30-45 dakika, dışarı çıkarılması gerektiğini unutmayınız. Bunu yapabilecek durumda değilseniz başka bir evcil hayvan sahiplenmeyi değerlendirebilirsiniz.

Yeni sahiplenilecek kedi veya kpek ile halen evde bulunan diğer canlıların nasıl tanıştırılacağını açıklayan bölümün sigmgesi

Evinizde yaşayan başka evcil hayvanınız varsa, tanışmalarını birden yapmak yerine yavaş yavaş ve kontrollü olarak yapınız.; evdeki kedi veya köpek yeni sahiplendiğiniz patinin varlığına zaman içerisinde alışsın. 

Sahiplendiğimiz kedicik ve köpekleri yalnız bırakmamalıyız

Kedi veya köpeğinizi sahiplendikten sonra evde uzun süreler yalnız bırakmayınız.  Özellikle köpekler, duygusal ve bilişsel yeteneklerini tam olarak geliştirmek için etkileşime ihtiyaç duyan sosyal canlılardır. Sürekli yalnız kalmak onlar için iyi değildir.  Uzun süre yalnız kalan patilerde davranış bozuklukları görülebilir.

Yuva verdiğimiz kedi ve köpeklerin güvenliğini mutlaka sağlamamız gerektiği konusunda tavsiye verilen bölüm

Sahiplendiğiniz kedi veya köpeğiniz için, kaçma, yüksekten düşme, çalınma, başka canlılarca zarar verilmesine karşı gerekli önlemleri mutlaka alınız. Yüksek apartman katlarında yaşayan ailelerde pati ölümlerinin önemli bir kısmı 'düşme' sonucu gerçekleşmektedir. Sağlam, kolay açılmayan, içeri açılan sineklik taktırınız

Kedilerin sahiplendirildikten sonra eşyaları tırmalayabileceklerinin bilgilendirmesinin yapıldığı alan

Kediler doğaları gereği tırnaklarını törpülemek veya duygularını ifade etmek için etraflarındaki nesneleri ve ev eşyalarını tırmalarlar.. Kedi sahiplenirken eşyalarınızın tırmalama riski olduğunu kabul etmelisiniz. Kedinize mutaka bir tırmalama tahtası hediye ederek bu durumun tamamen veya kısmen önüne geçebilirsiniz.

Kedilerin ve köpeklern sahiplenildikten sonra tüy dökecekleri uyarsının yapıldığı kısım

Kedi ve köpekler tüy dökerler. Buna alerjisi olduğunu bildiğiniz birisi aynı ortamda yaşayacaksa, sahiplenme yapmak doğru olmayabilir. Ayrıca, bu durumu bilmenize rağmen ilerleyen dönemde bir patiyi 'tüy döküyor' diye terketmenin etik bir davranış olmayacağını hatırlatmak isteriz.

Kedi ve köpekler sahiplenildikten sonra çocuklar sıkıldı diye terkedilmemelidir

Söylemeye gerek yok belki ama, kedi ve köpekler oyuncak değildir. Eğer çocuğunuz için bir arkadaş arıyor ve O'nun gelişimine önemli bir katkı sağlamak istiyorsanız çok doğru bir yoldasınız. Ancak, daha sonra çocuk sıkıldı diye patiyi terkedecekseniz sahiplenme işine girmemenizi önemle rica ediyoruz.

Çok miktarda olmasa da kedi ve köpek bakımıı için sahiplendirme sonrasında bazı masraflar olacaktır.

Kedi ve köpek bakımı için yeterli bir bütçeniz olduğundan emin olunuz. Masrafınızın ne derece çok olacağı sizin tercihlerinizle çok ilgili.; bazı giderleri minimumda tutabilirsiniz ama aşı ve hastalık durumunda veteriner hekim maliyeti gibi kaçışı olmayan bazı masraflarınız mutlaka olacaktır.

Bulunduğunuz şehirden taşınma, yurtdışına gitme gibi  kalıcı durumlar ile tatile çıkma gibi geçici durumlarda sahiplendiğiniz paticiği ne yapacağınızı öncesinde mutlaka planlayınız. Yanınızda götürmeniz en iyisi ancak yapamayacaksanız bir planınız olmalı.

Kedi ve köpek sahiplendirme yapıldıktan sonra aşılarının ihmal edilmeden yapılması gerektiğini vurgulayan alanın sembolü

Sahiplendiğimiz kedimizi ya da köpeğimizi büyütürken ilk yaşadığımız heyecanlardan biri de aşılama dönemidir. Uzun bir ömrün sigortası sayılan kedi ve köpek aşıları minik dostlarımızı bir ömür korumaya yönelik ciddiye alınması gereken bir uygulamalardır.  (Kedi ve köpeklerde aşılama takvimi)

Sahiplenme sonrası kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması hakkında bilgi veren kısmın

Kısırlaştırma konusu en çok tartışılan konulardan biridir.  Kedi ve köpekler yılda en az 3-4 kez kızgınlık dönemine girerler. Eğer çiftleştirme ve doğacak bebeklere bakma imkanınız varsa -ki bu çok zor- kısırlaştırma yapmayın. Bunun aksi durumda bir doğum kontrol aracı olarak kısırlaştırma yapmayı düşünebilirsiniz

kedi ve köpek sahiplenmeden önce ırkları hakkında bilgi edinilmesi uyarısını yapan bölüm simgesi

Sahipleneceğiniz kedi veya köpek ırkları hakkında önceden mutlaka bilgi sahibi olunuz. Özellikle köpek ırklarında, bakımi beslenme, egzersiz ihtiyacı, tüy dökme derecesi gibi kriterleri köpeğinize bakacağınız ortamı da hesaba katarak (ev, bahçe vb) mutlaka inceleyiniz ve detaylı bilgi sahibi olunuz.

Kedi ve köpeklerin sahiplenildikten sonra çalınması ve kaybolmasına riskine karşı önlemler

Sahiplendiğimiz kedi ve köpekler için karşılaşılabilecek en korkutucu olaylardan birisi de kaçması, çalınması veya kaybolmasıdır. Patili dostunuzun bu gibi durumlarla karşılaşmaması için önleyici aksyonların yanısıra böyle bir olaya karşı mikroçip taktırmayı veya GPS takip cihazı kullanmayı kesinlikle değerlendiriniz.

Sahiplenilen kedi ve köpeğimizi nasıl beslememiz gerektiğini açıklayan ikon

Sahipleneceğiniz evcil hayvan için ister bir köpek en önem vermeniz gereken konulardan birisi beslenme düzenini sağlıklı ve doğru bir şekilde sağlamak olacaktır. Her iki hayvan türünde de seçilen mamalar hayvanın yaşına, ırkına, varsa sağlık sorunlarına uygun şekilde belirlenmiş olmalıdır.

Ve en önemlisi: Sahiplendiğiniz bir kedi veya köpeği ASLA ama ASLA terketmeyin, sokağa, barınağa veya başka bir yere bırakmayın. Barınakların hiç de iç açıcı olmayan durumları ve patinizin sokakta yaşama reflekslerinin gelişmediği düşünülürse, bir canı çok büyük zorluk ve acıların içine gönderdiğinizi, terk edilmenin patinin üzerinde çok olumsuz travmatik  etkiler yaratacağını ve patinizin böyle bir durumda yaşama olasılığının çok düşük olduğunu lütfen biliniz. Ancak, gerçekten zorunlu bir durum oluştuysa, kedi veya köpeğinizi sahiplendiğiniz kişiye geri vermeyi düşünebilir veya sahiplendirebilirsiniz. 

Kedi ve köpek sahiplendirme konusunda tavsiye ve uyarılar

edi, köpek, pet v evcil hayvan sahiplendirme ilanlarında fotoğraf kaliesi çok önemlidir

Fotoğraf, fotoğraf, fotoğraf. Belki de vereceğiniz ilanda en önemli belirleyici faktör. Patinizi tertemiz yapın, aydınlık bir ortamda ışığı arkanıza alın, patiyi fotoğraf karesinin tam ortasına getirip yüksek çözünürlükte kaliteli fotoğraflar çekin ve ilanlarınızda kullanın. ve şu soruyu sorun "ben bu fotoğrafa bakarak bu kedi veya köpeği sahiplenir miydim?"

İlan girip kedi köpek sahiplendirirken açıklamalara ve seçeneklere dikkat edilmeli

İlan açıklamalarınızı detaylı olarak yazınız. Kedi veya köpeğinizin genel özellikleri nedir, oyuncu mu, kaç yaşında, karakteri nasıl ve benzeri bilgileri mutlaka detaylı olarak giriniz. İlan giriş ekranındaki kısır, parazit uygulamaları yapıldı gibi seçenekler ile sahiplendirme ve takip koşullarını gözden geçirip uygun olanları mutlaka işaretleniz. 

sahiplendirme sonrasında kedi ve köpeklerin durumu mutlaka takip edilmelidir.

Sahiplendirme yaptıktan sonra patili dostunuzun durumunu takip ediniz. Bazı kişiler sırf bir heves uğruna sahiplendikleri kedi ve köpekleri çok zor durumlarda bırakacak şekilde malesef terkedebilmektedirler. Sahiplendirme öncesinde fotoğraf gönderilmesi, telefonla aranarak  bilgi alınması gibi şartlarınızı önceden net bir şekilde belirtiniz.

Sahiplendirmek istediğiniz kedi veya köpeğiniz safkan cins ise, bu durum pet üreticileri için kaçırılmaz bir fırsat olabilir ve bazı üreticilerin sahiplendireceğiniz dostunuza hayal ettiğiniz şartları sağlamaması hatta oldukça kötü koşullara maruz bırakması  bakması olasılığına karşı temkinli olunuz ve  kuşkucu yaklaşınız. 

Yasal Uyarı: petipati.com ve yönettiği Facebook ve Instagram sayfaları (kısaca petipati) evcil hayvan (kedi ve köpek) sahiplendirme ilanlarının ücretsiz olarak açılması ve paylaşılması amacıyla yayın yapmaktadır. petipati aracılığıyla kişiler arasında gerçekleşen her türlü iletişim ve etkileşimden doğabilecek maddi ve manevi sorunlar, kayıplar, anlaşmazlıklar ve olumsuzluklar konusunda sorumluluk almaz. Sahiplenilen evcil hayvanların şiddete maruz kalması, kötü muamele görmesi, yaralanması, sakatlanması, hasta olması , iade edilmesi, doğal yollarla, taksirle veya bilinçli bir eylem veya kaza sonucu yaşamının sonlanması; sahiplenildikten sonra terk edilmesi, para karşılığı alınıp satılması, üretim amaçlı kullanılması ve burada belirtilmeyen her türlü diğer olumsuz durumlar karşısında petipati hiç bir şart altında sorumlu tutulamaz. Sahiplenilen evcil hayvanın kişilere veya diğer canlılara zarar vermesi, alerjik durumlarını tetiklemesi, hastalık bulaştırması ve burada belirtilmeyen benzer olumsuzluklar ile evcil hayvanın bulunduğu ortamdaki eşya ve cisimlere zarar vermesi gibi olumsuzluklar halinde petipati hiçbir koşul altında sorumluluk almaz.

petipati.com | 2019

kedi sahiplendirme sitesi petipati'nin facebook sayfası
Ücretsiz kedi sahiplendirme ilanları sitesi petipati'nin Instagram üzerindeki hesabına giden buton
icons8-twitter-100.png