Ücretsiz kedi ve köpek sahiplendirme ilanları

Ücretsiz evcil hayvan sahiplendirme ilanları verirken dikkat edilmesi gereken hususlar

Burada belirttiğimiz hususlar sadece size bilgi vermek ve gerekli yönlendirmeleri yapmak için kaleme alınmıştır. Tamamının yapılması zorunlu olmamakla birlikte patili canlarımızın mümkün olduğunca hızlı ve sorunsuz sahiplendirilebilmesi için uyulması sadece tavsiye edilmektedir. 

İlan fotoğrafı 

İlan fotoğrafı hiç şüphesiz vereceğiniz ilanlardaki en önemli kısımdır ve sahiplenme isteğini  tetikleyen en kritik faktördür.  Bu nedenle, ücretsiz kedi  ve köpek sahiplendirme ilanları vereceklerin fotoğraflarla ilgili zaman ayırmaları ve özen göstermeleri son derece önemlidir.

Çözünürlük: Fotoğrafı mümkün olan olan en yüksek piksel değeriyle çekiniz. Fotoğrafınızın kaliteli olması için -elbette ki imkanlar elveriyorsa- modeli yüksek bir cep telefonu veya fotoğraf makinası kullanmaya çalışın.

Netlik Bazen fotoğrafların istenilen netlikte olmadığını, bulanık olduğunu görüyoruz. Bu konuya dikkat ediniz.

Her ilanınızda sadece tek bir kedinin fotoğrafını yayınlayınız. 'Küçük minnaklar yuva arıyor' ve benzer tarzda ilanlarda birden fazla (bazen 5-6) patinin fotoğrafını koymak ilanınızın başarısını olumsuz yönde etkileyebilir. Lütfen üşenmeyiniz ve minnakların tek tek fotoğrafını çekip yayınlamaya çalışınız. (Önemli bir not olarak: bunu ilanlarının başta görünmesi için tekrar tekrar ilan vermek zor olduğu için yapanlar varsa, petipati.com'da bu işlemi yeniden ilan girmeden, İlanlarım sayfasına gidip 'Yayını yenile' butonuna basarak kolayca yapabilirsiniz.

Fotoğrafınızda kedi veya köpeğinizi ortalayın.  Patinizin güzel yüzü fotoğrafın tam ortasında olsun. 

Fotoğraf arka planını iyi seçin.  Kedi veya köpeğinizin güzelliğini ve sevimliliğini ortaya çıkarmak için ücretsiz kedi sahiplendirme ilnları fotoğraflarınızda arka planın mümkün olduğunca tek renk ve sade olmasına özen gösterin.

Fotoğrafınız karanlık olmasın.  Fotoğrafınızı gün ışığının yoğun oduğu ortamda, güneşi veya ışığı arkanıza alarak çekin.

Birden fazla fotoğraf koyun. Çok fotoğraf koyarsanız hem sahiplendirme şansınızı arttırırsınız hem de kediizi isteyen birisinin 'başka fotoğraf varsa göndersenize' talebinin önünü kesersiniz. Zira, her ilgilenene ayrı ayrı fotoğraf göndermek her zaman kolay olmayabilir.

Fotoğrafınızda patinizi çok uzaktan çekmeyin. Evcil hayvanınızın güzel yüzü burnu kulakları ve tatlı bıyıkları rahatça görülsün.

Internet'ten bulduğunuz temsili bir fotoğrafı kullanmayın. Bazı arkadaşlarımız -iyi niyetli olarak- ücretsiz kedi ve köpek sahiplendirme ilanlarına kendi patilerine benzeyen kaliteli ve sevimli bir temsili fotoğraf koyuyorlar. Nedenini anlıyor olmakla birlikte ne kadar etik olduğu tartışılır.

Fotoğrafta siz olmayın. Tabi siz de sahiplendirilmek istiyorsanız o başka :)

Fotoğrafların üzerine yazı, telefon numarası yazmayın, kalp, çiçek vb resimleri koymayın. 

Patinizin adı

Ücretsiz evcil hayvan sahiplendirme sahiplendirme ilanları girilirken, kedilere bir isim vermek ilanınızı daha çekici kılabilir. 'Adsız', 'Adı yok", "isimsiz" gibi ifadeleri kullanmamaya çalışın. (petipati ilan giriş ekranında 'isim öner' bağlantısını tıklayarak 700'den fazla isimden birisini seçebilirsiniz). 

İlan başlığı

Yaratıcı olun. Herkes gibi 'Minnoş ömürlük yuvasını arıyor', "yuva arıyoruz" ifadeleri yerine özgün ve dikkat çekici bir başlık bulmaya çalışın. Kedinizin ağzından, O konuşuyor gibi ifadeler yazmak daha sevimli gözükebilir. "Ben Boncuk, size mutluluk getireyim mi?, "Beni sahiplen sana şapşiklik yapayım", "Ben Gece, yoğun şirinlik içeririm" gibi tatlı ifadeler örnek olarak gösterilebilir.

İlan açıklaması

Bu kısımda ne kadar açıklayıcı bilgi yazabilirseniz o kadar iyi olur. Kedi sizin mi, sokakta mı buldunuz, sahiplendirme nedeniniz, kedinin özellikleri (örneğin oyuncu, uysal, kucakçı) bilgilerini burada giriniz. Kedinizin ne kadar tatlı bir şey olduğundan bahsetmeyi unutmayın. Açıklamanızı çok kısa tutmayınız.

Sahiplendirme şartları

Kedi sahiplendirmeyi ücretsiz ilan vererek yapıyor olmanız, kediyi şartsız koşulsuz vermenizi gerektirmez. Sözleşme mi yapmak istiyorsunuz, sadece belli bir şehirde mi sahiplendireceksiniz, daha önce kedi bakımı yapmış birisine mi sahiplendirme yapmak istiyorsunuz, belli aralıklarla fotoğraf göderilmesini mi talep ediyorsunuz, ziyaretine mi gitmek istiyorsunuz bunları açıkça belirtiniz. Bu kısım elbette dengeli bir yaklaşım gerektiriyor. Çok şart ortaya koyarsanız sahiplenmek isteyenleri caydırabilirsiniz.

Özel durum

Kedinizin özel bir durumu varsa (örneğin gözünün birisini kaybetmiş, bacaklarının birisi eksik, felçli,  veya bilinen bir hastalığı varsa bunu açık yüreklilikle belirtiniz. Bazı kişiler özellikle engelli kedi ararlar ve kediniz bu kişiler için öncelik alabilirler. Kedinizin mevcut durumunun sahiplenen kişilere bir sorun yaratmayacağından -tabii öyleyse- mutlaka bahsedin. Tedavi görmesi, ilaç kullanması, veteriner hekim kontrolü gereklilikleri varsa açıklayınız.

Kedinin ırkı / cinsi

Evcil hayvan satışına karşıyız ve sadece ücretsiz sahiplendirmeler için bir platform olarak ortaya çıktık. Ücret talep etmeden sahiplendirilen kediler (bazı istisnalar dışında) genelde safkan olmazlar ve en çok melez olabilirler. Biz bu kedi ırkları seçeneği yerine aşağıda belirttiğimiz 'kürk tipi'nin sçilmesini daha mantılı ve pratik buluyoruz. 

Aşılar

petipati ilan girişi içinde iç-ve dış parazit uygulamaları yapıldı seçeneği vardır.  Bunların dışında yapılan bir uygulama varsa ilanın açıklamasında belirtebilirsiniz.

Kedinin kürk tipi

Site içerisinde toplam 12 adet kürk tipi seçiminize sunulmuştur. Ücretsiz kedi sahipendirme ilanları verirken bunlardan bir tanesini seçmeniz gerekir. Burada küçük bir not düşmeyi uygun buluyoruz: Kedinin rengi ve kürk tipiyle ile davranışları, zekası, yetenekleri arasında arasında korelasyon (ilişki )yoktur. Kediler kürk renklerinden dolayı uğursuzluk veya şans getirmezler ve her kedi kürk deseni ve renginden bağımsız olarak kendine has kişilik özellikleri taşır.

Kod: Beyaz

Tamamen veya büyük kısmı beyaz olan kediler için seçilir

Kod: Siyah

Tamamen veya büyük kısmı siyah olan kediler için seçilir

Kod: Smokin

Siyah beyaz  kediler için seiçilir. Tuxedo olarak da bilinirler

Kod: Tekir

En yaygın kürk tiplerinden birisidir. Gri kırçıllı dırlar ve siyahi şeritler taşırlar.

Kod: Sarman

Sarı, açık sarı, tarçın, turuncu olabilirler. Dalgalı kürkleri vardır.. Sarı tekir diyebiliriz.

Kod: Alaca

Sarı,  kızıl, tarçın, turuncu ile siyahın harmanlandığı kürk tipidir. Tortoiseshell olarak da bilinirler

Kod: Duman

Gri ve maviye çalan gri renkli kürkler için bu kürk rengi seçilir.

Kod: Gri Beyaz

Şeritli veya şeritsiz gri ile beyazın karışımı olan kürk rengidir.

Kod: Krem

Tamamı veya beyaz ile karışmış krem renkli kediler için seçilir.

Kod: Kahverengi

Sadece bazı ırklarıda bulunan kahverengi tonlu kedileri için seçilir.

Kod: 3 Renkli

Sarı, tarçın, krem ile siyah, ve beyazın karışımıdır. 

Kod: Diğer

Listelenenlerin dışında bir kürk rengi için seçilir 

Ücretsiz evcil hayvan sahiplendirme ilanlarında yapılan genel yanlışlar

  • Birden çok pati için tek ilan verilmesi

  • Kalitesiz, bulanık, karanlık fotoğraf girilmesi, çok uzaktan çekim

  • Patinin görülmesinin istendiği kısmın fotoğrafın orta noktasında olmaması

  • Evcil hayvanın adının 'Adı yok' olarak girilmesi

  • İlan açıklamasının kısa tutulması, bilgilerin yetersiz olması

  • Pati için temsili fotoğraf kullanılması

  • İlan açıklamasının yetersiz ve açıklayıcı nitelikte olmaması

  • Sadece 1 fotoğraf kullanılması

  • Uygulaması pratikte zor olacak koşullar öne sürülmesi

  • Sahiplendirememe çekincesiyle bazı bilgilerin saklanması veya yanlış yönlendirme yapılması

Ücretsiz kedi ve köpek sahiplendirme ilanları başarısı ne ile ölçülmeli

Sizce? Ne kadar çok görüntülendiği ile mi? Ne kadar çok arama yapıldığı ile mi? Bizce ilanın başarısı hızlı şekilde kedinin iade edilmeden veya sokağa terkedilmeden ömürlük yuvasını tek seferde bulmasına olanak sağlamasıyla ölçülmelidir.  (Bu konuda alternatif önermelere de açığız elbette) 

Bunu vurgulamamızın nedeni kısaca: üşenmeyiniz, madem bir iyilik yapıyoruz bunu hakkını vererek yapmaya çalışalım. Şüphesiz zaman bulamayanlar, bazı teknik konlara hakim olmayan abi, abla ve arkadaşlarımız bulunabilir. Sadece elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışalım, yeter.

Yasal Uyarı: petipati.com ve yönettiği Facebook ve Instagram sayfaları (kısaca petipati) evcil hayvan (kedi ve köpek) sahiplendirme ilanlarının ücretsiz olarak açılması ve paylaşılması amacıyla yayın yapmaktadır. petipati aracılığıyla kişiler arasında gerçekleşen her türlü iletişim ve etkileşimden doğabilecek maddi ve manevi sorunlar, kayıplar, anlaşmazlıklar ve olumsuzluklar konusunda sorumluluk almaz. Sahiplenilen evcil hayvanların şiddete maruz kalması, kötü muamele görmesi, yaralanması, sakatlanması, hasta olması , iade edilmesi, doğal yollarla, taksirle veya bilinçli bir eylem veya kaza sonucu yaşamının sonlanması; sahiplenildikten sonra terk edilmesi, para karşılığı alınıp satılması, üretim amaçlı kullanılması ve burada belirtilmeyen her türlü diğer olumsuz durumlar karşısında petipati hiç bir şart altında sorumlu tutulamaz. Sahiplenilen evcil hayvanın kişilere veya diğer canlılara zarar vermesi, alerjik durumlarını tetiklemesi, hastalık bulaştırması ve burada belirtilmeyen benzer olumsuzluklar ile evcil hayvanın bulunduğu ortamdaki eşya ve cisimlere zarar vermesi gibi olumsuzluklar halinde petipati hiçbir koşul altında sorumluluk almaz.

petipati.com | 2019

kedi sahiplendirme sitesi petipati'nin facebook sayfası
Ücretsiz kedi sahiplendirme ilanları sitesi petipati'nin Instagram üzerindeki hesabına giden buton
icons8-twitter-100.png